Linux için Video Editleme Programları

Categories LinuxPosted on
openshot
0 0 vote
Article Rating

Bu yazımızda linux dağıtımı kullanan kullanıcıların kullanabileceği hepsi ücretsiz olan video editleme programlarından 5 tanesine bakacağız.

1) OpenShot

Open Shot video düzenleme programı linux işletim sistemlerinde kullanılan yaygın programlardandır. Python dili ile yazılmış bu program açık kaynak kodludur ve tamamen ücretsizdir. Basit bir kullanım arayüzü vardır. Sürükle bırak yöntemleri ile videonuzda istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz

2) KdenLive

kdenlive

Kdenlive açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir diğer yazılımımızdır. Kdenlive kullanarak video parçalarını birleştirebilir, ses ve video eklemesi yapabilirsiniz. Ayrıca efect kütüphanelerinden yararlanarak videonuzu istediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz.

3) Pitivi

Açık kaynak kodlu ve ücretsizdir. Linux Dağıtımı kullanıcıların rahatlıkla ulaşıp kurabileceği ve videolarında istedikleri değişiklikleri yapabilecekleri bir video düzenleme programıdır. Videoları kesebilir, birleştirebilirsiniz. 

Ses ve video birleştirme işlemi gerçekleştireilirsiniz. Tüm bunları yaparken Pitivi’nin basit arayüzünü kullanırsınız ve çoğu işlemi sürükle bırak yöntemi ile basitçe gerçekleştirebilirsiniz.

4) Avidemux

avidemux

Ücretsiz ve açık kaynak kodlu yazılımlarımızın bir diğeri de Avidemux’tur. Bu program ile basit kesme birleştirme işlemleri yapabilirsiniz. AVI, MPEG, MP4 formatlarında ve mobil ortamlarda çalışabilen videolar oluşturabilirsiniz.

5) Blender

blender

Blender açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir yazılımdır. Blender ile animasyonlar oluşturabilir, 3D çizimler yapabilir, oyun programlayabilirsiniz. Blender ile yapabileceklerinizin boyutu hayal gücünüz ile sınırlıdır. Tüm bu özelliklere ücretsiz ulaşmak ise açık kaynak dünyasının bize sunmuş olduğu büyük hizmetlerdendir.

Linux dağıtımı kullanan insanlar her zaman bir alternatif bulabilir 🙂

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments