Statik ve Dinamik Web Sitesi Nedir ?

Categories web tasarımPosted on
4 1 vote
Article Rating

Statik Web Sitesi kullanıcının her hangi bir etkileşimde bulunamadığı sitelere verilen isimdir. 

Statik web sitesi şirketinizin ürünlerini tanıtacaksınız, kendi cv’nizi yada kendinizi tanıtan siteler hazırlayacaksanız kullanabilirsiniz. Kullanıcıların herhangi bir işlem yapamadığı sadece site içeriğini okuyabildiği sitelerdir.

Hayır benim siteme üye olunabilsin, ziyaretçi defteri olsun, iletişim formu olsun diyorsanız. O zaman sizin bir dinamik web sitesine ihtiyacınız var.

Dinamik Web Sitesi kullanıcıların etkileşimde bulunabildiği, bir veritabanına bağlı arka planda bazı işlemler yapan sitelerdir. E-ticaret siteleri, forum siteleri, sözlük siteleri, haber siteleri vs vs binlerce örneği vardır. 

Peki neleri bilsek statik web sitesi yapabiliriz ? 

Html ve css bilmeniz temel olarak statik bir web sitesi için yeterli olabilir. Görselliği güçlendirmek efektrler animasyonlar katmak için Javascript de öğrenmeniz avantaj sağlayacaktır. Bootstrap, jquery gibi kütüphaneleri de araştırmanızda fayda var. Özellikle mobil uyumlu yani responsive site yapmak için bootstrap gerçekten faydalı bir kütüphane.

Peki dinamik web sitesi için neler bilmeniz gerekiyor? 

 Dinamik web sitesi yukarıda da bahsettiğimiz gibi kullanıcıların bazı işlemler yapabildiği sistemlerdir. Bu sistemin veritabına bağlanması için Php, Asp, Django dan birisini bilmeniz gerekir. Veritabanı olarak da Mysql bilmeniz dinamik bir web sitesi için başlangıçta yeterli olacaktır. İşin içerisine girince gereken kütüphaneleri keşfeder öğrenirsiniz. 

Sonraki yazımızda görüşmek üzere.

 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments