Steam Linux Oyunları

Categories LinuxPosted on
linux steam oyunları
0 0 vote
Article Rating

 Şu bir gerçekki bir çok insan – en azından linuxtan haberi olacak kadar bilgisayarla ilgili olanlar – oyun oynamak için windowsun gerekli olduğunu bu yüzden linux kullanmanın oyun oynamaya engel olduğunu düşündüğü için bu işletim sistemini kullanmak istemiyor.

Linux için yazılmış bir çok açık kaynaklı oyun mevcut olsada popüler olmayan oyunlar insanların dikkatini çekmiyor. Aralarından çok iyi oyunlar çıksa bile insanlar bunları tanıyamıyor.

Linux üzerinde oyun oynamanın bir diğer yolu ise wine ve playonlinux gibi uygulamalar ile windows uygulamalarını çalıştırmak. Ancak bu da istenildiği gibi performans vermiyor ve çoğu zaman istediğimiz uygulamayı yüklemeye çalışırken hata alıyoruz.

Tüm bu dertlerden bir kurtuluş yolu artık var steam ile linux üzerinde çalışan oyunlar elde edebilirisiniz. Bu yazımızda steamde linux üzerinde çalışan oyunlardan kişisel seçim olan beş tanesinden bahsedeceğiz.

 

1) CS-GO

Cs-go yu bilmeyeniniz yoktur. Dünyada en çok oynanan oyunlar arasında. Steam de en çok satılan oyunlardan bir tanesi olsa gerek. Bu oyundan linux kullanıcıları mahrum değil tabiki. Steam’ den oyunun bedelini ödeyerek sahip olabilirsiniz.

linux cs-go

2) Euro Truck Simulator 2

Şahsen benim için eskimeyen oyunlardan biri olan euro truck simulator 2 linux kullanıcıları için ulaşılabilir durumda. Taşımacılık yapabileceğiniz ya da keyfinize göre gezeceğiniz bir oyun arıyorsanız

ve bu oyunuda linux üzerinde oynamak istiyorsanız tam size göre. Ayrıca euro truck simulator 2 nin modları ile bir çok ülke için hatta türkiye için bile haritalar bulabilir araçlarınızı istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

3) Don’t Starve

Hayatta kalma oyunlarının popüler olduğu şu günlerde hayatta kalmanın zor ama hayatta kalmaya çalışmanın eğlenceli olduğu bu oyun listeye ilk sıralardan girse gerek. Özellikle gece karakterin sağ kalmasını sağlamak, kaynakları elde etmek ve etkin şekilde kullanmak ve özellikle kışı çıkarmak bu oyunda çok zor.

4) Left 4 Dead 2

linux left 4 dead 2

Zombi öldürmek hoşunuza gidiyorsa bu oyunu zaten oynamış olacağınızı tahmin ediyorum. Ekip arkadaşlarınızla beraber zombilerden kurtulmanın yollarını arıyorsunuz. 

Zombileri ister levye, ister kılıç, ister makineli testere isterseniz de pompalı tüfekle öldürebilirsiniz. Yere oturup ağlayan kızdan uzak durun derim 🙂

5) Mount and Blade Warband

Bannerloard’un çıkmasına yaklaşıyoruz. PC gamer a kapak olacak kadar popüler olan bu oyun aynı zamanda yerli bir şirket olan TaleWorld tarafından üretiliyor. Global çapta bu kadar etki yaratan belkide tek yerli üretim oyun. Yenisi çıkmadan bir warban’dı oynayın derim.   

linux mount and blade warband
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments